ERDOĞAN'IN NE YAPACAĞI MERAKLA BEKLENİYOR

AKP, 21 Mayıs’ta yapılacak 3. Olağanüstü Kongre’ye kilitlendi.

Besti Karalar / ANKA -  21 Mayıs’a kadar nelerin  yapılacağı yani takvim net. Ancak, 21 Mayıs ve  sonrasında  ne olacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl bir yol takvimi izleyeceği konusunda belirsizlik var.

”ANKA’nın edindiği bilgilere; AK Parti 21 Mayıs sonrasına kilitlendi. AK Partili kurmaylar, “kabine değişecek mi, teşkilatlar ve parti yönetiminde değişiklik ne kadar yapılacak, Binali Yıldırım’ın durumu ne olacak?” sorularını yanıt arıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu dönem farklı bir strateji izleyeceği yorumlarını yapıyorlar.Kurmaylara göre; “Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan önce; parti kademelerinde yapacağı değişiklikleri belli kapalı toplantılar düzenleyerek yapardı. Milletvekillerini önce dinlerdi sonra yapardı. Ancak, şimdi bu kadar geniş çaplı toplantılar yapacağını beklemiyoruz. Nasıl bir yol izler ne tür değişiklikler yapar bilmiyoruz” değerlendirmesinde bulunuyorlar.

AK Partili kurmaylar AK Parti’nin şu anki durumunu "AK Parti de heyecan var, hem de büyük heyecan. Çünkü kurucu liderimiz geri dönüyor. Bu partiyi son derece rahatlatan bir durum. Zaten yaptığımız anketler de bunu gösteriyor. Sadece parti ve teşkilat değil seçmende aynı fikirde”  diye yorumluyorlar.

Erdoğan’ın, özellikle 15 Temmuz sonrası partiye resmen geri dönmesi FETÖ mücadelesinin daha da güçleneceği fikrini dile getiriyorlar. Ak Parti de şu an en çok konuşulan konu ise belirsizlik. Çünkü; Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Mayıs’ta yeniden genel başkan olacak. Ancak, nasıl bir yol takvimi izleyeceği, partinin değişik yönetim kadrolarında  “kabine de, MYK , MKYK’da ve teşkilatlarda”  nasıl bir değişikliğe gideceği, değişikliğin ne kadar olacağı bilinmiyor.

Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı olmadan önce parti de bu tür revizyonları yapacağı zaman, parti içerisinde çeşitli toplantılar yaparak milletvekillerinin öneri ve beklentilerini geniş geniş dinlediği ve ona göre karar verdiği belirtiliyor. Ancak, 21 Mayıs ve  sonrasında nasıl bir yol ve takvim izleyeceği net değil. Bu yüzden 21 Mayıs sonrası neler olacağına ilişkin AK Parti de bir belirsizlik hakim.

Yönetim kadroları aynı mı kalacak, ne kadar değişecek, “yerimi koruyabilecek miyim” paniği de yaşanmıyor değil. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım grup başkanı olarak kalacak. Ancak, grup toplantılarını bundan sonra yapacak mı?, parti de yapılacak tüzük değişikliği ile nasıl bir konuma getirilecek henüz bilinmiyor.

17 Mayıs 2017 13:36 ANKA