BERLİN FİLM FESTİVALİ'NDE TEK TÜRK FİLMİ

Berlin Film Festivali’nde Pazar akşamı yönetmenliğini Ceylan Özgün Özçelik’in yaptığı “Kaygı” adlı filmin dünya prömiyeri yapıldı. Panorama bölümünde gösterilen “Kaygı” festivaldeki tek Türk filmi.

Berlin Film Festivali'nin Panorama bölümünde gösterilen yönetmen-senarist Ceylan Özgün Özçelik’in filmi “Kaygı” büyük beğeni topladı. Başrollerini Algı Eke ve Özgür Çevik’in paylaştığı film, bir televizyon kanalında çalışan Hasret’in gerçeği sorgulayışını ve arayışını anlatıyor. Hasret, kurgucu olarak çalıştığı televizyon kanalında haberlerdeki gerçeği arıyor. Bir yandan da yirmi yıl önce kaybettiği anne-babasının nasıl öldüğünü sorgulamaya başlıyor. Gerçekten bir trafik kazası sonucu mu öldüler? Bu sorunun yanıtını arayan Hasret, gördüğü kabusların peşinden gidiyor. İşi bırakıyor, kendini eve kapatıyor ve geçmişe dair hatırladıklarını düşünüyor. Sonunda olanları hatırlıyor ve aradığı yanıtı buluyor.
Filmin basın toplantısında konuşan yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, Algı Eke’nin canlandırdığı Hasret’in “gerçeği” bulmasıyla verdiği mesajı şu sözlerle dile getiriyor: "Gerçekler her ne kadar hükümetler, devletler, medya vesaire tarafından silinmeye çalışılsa da, - bütün dünya için konuşuyorum, özellikle son dönemde dünyada da böyle olduğuna inanıyorum çünkü- kesinlikle bir şekilde bir yerden çıkarlar, onları tamamen silmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Beynimizde, kabusumuzda, bir yerde onlar varlar, sadece ortaya çıkartmamız gerekiyor.”
Toplumsal belleğe vurgu
“Kaygı,” Hasret’in bir olayı hatırlamasının yanı sıra toplumsal hafızaya dikkat çekiyor. Zira Hasret’in bunalımları, paranoyaları ile başlayan film, Türkiye’nin yakın tarihindeki çok acı bir olaya vurgu yapıyor.
“Kaygı”nın senaryosunu da yazan Ceylan Özgün Özçelik, filmin repliklerinde o olayın yaşandığı dönemde siyasetçilerin yaptığı açıklamaları, sanık avukatlarının savunmalarını, TBMM raporlarında yer alan ifadeleri kullanıyor. Film için araştırmalar yaptığı sırada Türkiye’nin yakın geçmişiyle bugünü arasında paralellikler olduğunu gören Özçelik, “tarihin tekerrürden ibaret” olduğunu söylüyor. "İktidarların söylemleri çok değişmiyor, sağ da sol da kendini tekrar ediyor aslında” diyen Özçelik, kullanılan “cümlelerin genellikle 90’ların başıyla aynı” olduğunu ifade ediyor.


14 Şubat 2017 14:38 DW